Gümrük ve Ticaret Bakanligi, yurtdisinda yasayan emeklilerin kisisel kullanima mahsus kara tasitlarina iliskin sürenin yeniden düzenlendigi bildirdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanligi, yurtdisinda yasayan emeklilerin kisisel kullanima mahsus kara tasitlarina iliskin sürenin yeniden düzenlendigi bildirdi.


Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, yurtdışında yaşayan emeklilerin kişisel kullanıma mahsus kara taşıtlarına ilişkin sürenin yeniden düzenlendiği bildirdi.- Uğurlu Gümrük Müşavirliği 1987

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, yurtdışında yaşayan emeklilerin kişisel kullanıma mahsus kara taşıtlarına ilişkin sürenin yeniden düzenlendiği bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ithal edilen araçlarla ilgili Gümrük Genel Tebliği'nin yayınlandığını belirtildi. Tebliğ değişikliği ile 25.07.2015 tarihli ve 29425 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 2015/7917 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı Eki '4458 Sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar' doğrultusunda ">Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik emeklilerin kişisel kullanıma mahsus kara taşıtlarına ilişkin sürenin yeniden düzenlendiği kaydedilerek şöyle denildi:

"Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu'nun yurtdışında yaşayan emekli vatandaşlarımızın sorunlarının çözülmesine yönelik verdiği beyanatlar doğrultusunda, Sayın Başbakan'ımızın talimatları ile anılan düzenleme ile Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik emeklilerin kişisel kullanıma mahsus kara taşıtlarının 2 yıl süreyle Türkiye Gümrük Bölgesinde kalmalarına imkan sağlanmıştır".

Düzenleme çerçevesinde, Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik kişilerden, malulen emekli olanlar ile ön emeklilik hakkı kazananlar dahil yurtdışından emekli olanların, emeklilik belgesini gümrük idaresine ibraz etmeleri halinde, yurtdışında sahip oldukları taşıtlarının 2 yıllık süreden yararlanmasının mümkün bulunduğu açıklandı.

Yapılan düzenleme ile yurtdışında emekli vatandaşların taşıtları ile ülkede daha uzun süre kalabilmelerine ve dolayısıyla ülkeye daha kolay gelmelerine ve Türkiye'de daha rahat hayatlarının devamına imkan sağlayarak bu konudaki mağduriyetlerinin giderilmesine imkan tanıyacağı ifade edildi. - ANKARA

Copyright © Uğurlu Gümrükleme 2018.

  by: Design ilhanc