Bakanlar Kurulu Kararına Göre Birçok Ürünün İthalatına Yüzde 25 Ek Vergi Getirildi.

Bakanlar Kurulu Kararına Göre Birçok Ürünün İthalatına Yüzde 25 Ek Vergi Getirildi.


Bakanlar Kurulu Kararına Göre Birçok Ürünün İthalatına Yüzde 25 Ek Vergi Getirildi.

İnşaat malzemelerinden, hırdavata, manikür-pedikür malzemeleri ve törpülerden, küçük mutfak aletleri ve kırtasiyeye kadar birçok ürüne ek %25 vergi yükü anlamına geliyor.

Amaç ilk etapta dışarıdan gelen ürünleri kısıtlamak fakat ithalat  vergisi direk olarak vatandaşa yansıyacağı açıktır. Çünkü iğneden ipliğe her türlü ürün özellikle Çin vs. gibi ülkelerden karşılandığı için ve yurt içi üretim yeterince olmadığından dolayı vatandaşa dolaylı da olsa yansıyacaktır gibi görünüyor.

Aralarında İsrail’inde olduğu muaf tutulacak ülkeler arasında Avrupa Birliği üyesi ülkeler, İsrail, Makedonya, Bosna-Hersek, Fas, Batı Şeria ve Gazze Şeridi, Tunus, Mısır, Gürcistan, Arnavutluk, Ürdün, Şili, Sırbistan, Karadağ, Kosova, Güney Kore, ve Morityus bu %25’lik ek vergiden muaf tutuldu. Bu ülkeler dışındaki tüm ülkelerden, tüm ürünler için yüzde 25 ek vergi alınması kararlaştırıldı.

Fakat ithalatçılar %25 ek vergi yükünden sıyırmak için bu muaf ülkeler üzerinden ithalatlarını gerçekleştirme yolunu seçeceğinden yapılacak olan uygulamaların çok yönlü olarak düşünülüp kapsam ona göre verilmelidir.

Resmi Gazete yer alan kararda, "Ekli tabloda yer alan ve A.TR dolaşım belgesi eşliğinde ithal edilen Avrupa Birliği ve Türk menşeli olmayan eşyadan “Diğer Ülkeler” sütununda belirtilen oran üzerinden ilave gümrük vergisi alınır. Ancak, Türkiye'nin taraf olduğu serbest ticaret anlaşmaları çerçevesinde bir çapraz menşe kümülasyon sistemine dahil ülkeler menşeli eşyadan tercihli menşeinin tevsiki halinde ilave gümrük vergisi alınmaz" denildi.

İlerleyen günlerde cep telefonları başta olmak üzere bir çok ithal ürüne ek vergiler geleceğini de belirtmek isteriz. Bu tür artışlar direk olarak vatandaşa yansıdığından ithalatçıları sarsan bir durum olmamakta, hükümet yine vergileri farklı yollardan vatandaşa ödetmektedir.


Copyright © Uğurlu Gümrükleme 2018.

  by: Design ilhanc